By Meyrick Brown
Now fully enjoying all the many excellent facilities provided at Trimsaran's Ffos Las racecourse, a highly significant feature of this end-of-season Llandyfaelog and District show has for many years been the dairy cattle "champion of champions" challenge, with qualifiers from all the earlier South Wales shows, including the Royal Welsh, allowed to come forward.
Holsteins dominate the main section with the award for the best cow going to the home bred six weeks calved fourth calver, Gatrog Bolton Jingles, shown by Elwyn, Cheryl and Anwen Thomas who also took the heifer prize with the March calved Gatrog Joseph Ghost.
Richard and Bethan Thomas and family were awarded the junior championship with their maiden heifer, Wyndford Mineio Teggy, and they also claimed the any other dairy breed prizes with their freshly calved Brown Swiss second calver, Moorport Manchester Agatha, and the Jersey heifer, Bluegrass Snowman Cornflower.
In the general show classes Holstein breeders Eifion, Mary and Wyn Jones dominated the dairy breeds with their in calf cow, Feithy Dude Ruth due next month, the August called heifer Feithy Legend Lillian and the April born calf, Feithy van dal Texie.
Iestyn Richards, 14, headed the sheep entries with his yearling pedigree Beulah speckled face ram ahead of Julie Earle with her pedigree Welsh mountain ram that had previously won championships in Merioneth, Gower and Lampeter shows. The roup award went to Adrian and Wendy Evans with their Beltex trio.
A Landrace sow carrying her second litter took best in the pig section for Gerallt, Joyce and Llyr Owens.
After many years of annually having to find a new site for their popular summer show the bold decision of society officials to move to the weather security of Ffos Las really paid off this year as several torrential showers failed to deter the many visitors during the day who made full use of the ample covered accommodation – the only casualty being the horse and pony section which had to be called off due to ground conditions.
Officials: President – Keith Beynon, Ferryside; Chairman – Phillip Johnes, Feryside; vice Chairman – Rheinallt Jones, Llandyfaelog; Secretaries – Llinos Thomas and Melanie Rees, Treasurer – Ron Thomas, Show Ambassadors – Millie Hughes – Butterfield and Rhys Griffiths of St Ishmaels YFC
"Dairy Champions" awards:
HOLSTEIN:
Cow and heifer – Elwyn and Cheryl Thomas, Pontantwn.
Junior champion – Richard and Bethan Thomas, Llandyfaelog.
ANY OTHER DAIRY BREED:
Cow and heifer – Richard and Bethan Thomas.
Main Show results:
HORSES
All classes cancelled.
DAIRY CATTLE
Holstein/ Friesian cow in milk, best home bred and supreme – Elwyn and Cheryl Thomas.
Holstein/ Friesian in calf cow, heifer in milk or in calf and best calf – Eifion and Mary Jones, Kidwelly.
OTHER DAIRY BREED
Open – Richard and Bethan Thomas.
BEEF BREEDS
Limousin, best home bred and supreme – Gareth Lee and Catrin Lloyd, Four Roads.
Hereford – Anthony John, Llanstephan.
British Blue – Jones & Davies, Penrhiwllan.
Commercial, best pair and group of three – Dai Thomas, Llanwnen.
YFC
Best cattle exhibit – Nia Thomas, Llandyfaelog.
SHEEP
Beulah and supreme – Carwyn and Maria Richards, Llandyfaelog.
Pedigree Welsh Mountain and reserve supreme – Julie Earle, Penybont.
Balwen – William Thomas, Cwmffrwd.
Suffolk – John and Llinos Griffiths, Ferryside.
Other Lowland – Rhysian Thomas.
Texel – Dafydd Evans, Pontantwn.
Beltex and group of three – Adrian and Wendy Evans, Farmers.
Other Continental – Iestyn Thomas.
Cross bred – Rosie Davies.
Local – Eistyn Richards, Llandyfaelog.
Young handler – Fflur Richards.
PIGS
Open – Gerallt, Joyce and Llyr Owen, Llanon.
STATIC EXHIBITS
Vegetables – J Wheatland, Kidwelly
Flowers – Andrew Davies, Llandysul
Floral art – Janette Banner, Mynydd y Garreg
Preserves – Helen Willis, Pembrey
Wine – Keith Jones, Bryn
Cookery – Caryl Jones, Llandyfaelog
Rural crafts – Keith Allan, Carwe
Sticks – Keith Allan, Carwe
Handicraft – Nesta Evans, Pontyates and Pauline Thomas, Carmarthen
Photography – Jenny Wiggins, Pembrey
YFC – Lowri Jones, Uplands
Inter School – Ysgol Y Fro, Llangyndeyrn. under 13 years – Nia. under 16 – Scarlet.
DOGS
Best in Show – B Hime, Llansadwrn
TRADE STANDS
Indoor – Emma Michelle
Outdoor – Modur Cars
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here